تبصره ای بر کاندیدان دور سوم ریاست جمهوری افغانستان

پس از پایان ثبت نام مشخص شد که تعدا د ثبت نام کنندگان نامزدان برای پست ریاست جمهوری به بیست و هفت تن رسیده است، گذشته از اینکه در روز های آینده چه تعدادی به نفع دیگری انصراف خواهند داد، دربین این لیست نسبتا طویل تعدادی چشم گیر و بعضی هم،  چنان گمنام هستند که حتی مطبوعات عکسی از آنها بدست نیاورده اند.

عبدالله عبدالله و دو معاونش

عبدالله عبدالله و دو معاونش

عبدالله عبدالله

آقای عبدالله عبدالله یکی از سران برجسته قوم تاجیک است و کسی است که در دوره پیش هم خود را کاندید کرده بود، باوجود اینکه تاجیکها به این حد به دسته های مختلف تقسیم نشده بودند، ولی بازهم دیده شد که رای نیاورد. البته به ادعای ایشان تقلب صورت گرفته بود و با قبول طرف مقابل مبنی بربرگزاردور دوم انتخابات، وی شرکت نکرد و از ادامه رقابت انصراف داد. در این دور از انتخابات ایشان شخصیت های پرنفوذی را از قوم تاجیک(استادمحمد عطا) و هزاره (استاد محمد محقق) در کنار خود دارد.

معاول اول ایشان آقای انجنیر محمد خان از ولایت غزنی و سابقه وی در کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه می باشد، وی هم از نظر مدیریتی و هم از نظر جمع آوری آراء به نفع داکتر عبدالله به حدی نیست که در این انتخابات بتواند کمک قابل ملاحظه ای داشته باشد.

آقای محمد محقق که گذشته طولانی در فعالیت های سیاسی دارد و چندین بارهم دیده شده و ثابت کرده  است که در جلب و جذب قوم خود موفق بود است، می تواند رای نیمی از مردم هزاره را به نفع تیم خود جمع آوری کند، گرچه عده ای نسبت به جهت گیری های سیاسی وی در زمان عضویت ایشان در حزب وحدت خوشبین نیستند و این امر می تواند بی تاثیر نباشد؛ اما علیرغم آن باید گفت که آقای محقق یک سیاستمدارموفق در بین قوم خود است.

استاد عبدالرب رسول سیاف و دو معاونش

استاد عبدالرب رسول سیاف و دو معاونش

استاد سیاف

آقای استاد سیاف یک ملا ، یک حدیث دان  و یک سیاستمدار هم است، از نظرعلم و دانش ایشان یک شخصیت برجسته هست، اما این برای یک رئیس جمهوری کافی نیست، از طرف دیگر هم باید گفت که عده معتقدند که با روی کار آمدن ایشان دوران طالبانی برخواهد گشت، اگر این ادعا درست باشد، از رای ایشان برای کسب پست رایاست جمهوری می کاهد.

یکی از معاونین ایشان آقای اسماعیل خان، امیر حوزه جنوب غرب است، که احتمالا در آن حوزه بخصوص د ر هرات رای قابل ملاحظه ای برای آقای سیاف جمع آوری نماید. اما معاون دیگر ایشان کسی نیست که بتواند رای قابل ملاحظه ای به نفع آقای سیاف جمع نماید.

اشرف غنی احمد زی

اشرف غنی احمد زی

اشرف غنی احمدزی

اشرف غنی احمد زی کسی است که با غرب میانه خوبی دارد و مردم تاحدی با موضع گیری های ایشان در حین وزارت و بعد از آن آشنایی دارند. ایشان دو چهره رای آور و علمی را کنار خود دارد.

معاون اول ایشان ژنرال دوستم، رهبر کاریزمای مردم ازبیک است، مردم ازبیک احترام خاصی به آقای دوستم دارند، ایشان می تواند رای فراونی برای آقای اشرف غنی جمع آوری کند، اما اینکه آیا این رای مردم ازبیک در زمان انصراف آقای اشرف غنی احمدزی به نفع کاندید دیگری، قابل انتقال خواهد بود؟ قابل تامل است.

معاون دوم آقای احمدزی، گرچه یک  تحصیل کرده و دانشمند است ولی ازطرف حد اقل مردم هزاره حمایت خوهد گردید، آقای دانش نماینده آقای کریم خلیلی، معاون دوم فعلی ریاست جمهوری است. جمع آوری رای توسط آقای دانش تاحد زیادی بستگی به کمپاین آقا خلیلی دارد.

زلمی رسول

زلمی رسول و دو معاونش

زلمی رسول و دو معاونش

آقای زلمی رسول، وزیر پیش وزارت امور خارجه،  آدم کم حرف وبی سرو صدایی است، چنانکه دیده می شود غرب هم مشکلی نسبت به موضع گیری های سیاست داخلی و خارجی وی ندارد. اما سوال اینجاست که آیا محبوبیت ایشان در بین قوم خود در جایگاهی است که رای بیشتری کمایی کند یا خیر؟.

معاون اول آقای زلمی رسول، آقای احمد ضیاء مسعود، برادرشهید احمد شاه مسعود است، احمد ضیاءمسعود یک دوره معاون ریاست جمهوری را در کارنامه خود داشته است. اما چند پارچه گی تاجیک ها به ضرر وی تمام خواهد شد و به احتمال زیاد نتواند رای کافی جمع آوری نماید.

معاون دوم آقای رسول، حبیبه سرابی، والی قبلی ولایت بامیان است، ایشان در بین قوم خود به حدی نیست که بتواند رای قابل ملاحظه ای برای رئیس خود جمع آوری نماید.

عبدالقیوم کرزی

عبدالقیوم کرزی و دومعاونش

عبدالقیوم کرزی و دومعاونش

آقای عبدالقیوم کرزی برادر آقای حامد کرزی(رئیس جمهور فعلی)، ازطرفی در بین قوم خود جایگاه خوبی دارد، واز طرف دیگر حامی اصلی وی، رئیس جمهور این کشور است، که خود تاثیر قابل وصف در کسب آراء به نفع ایشان دارد. اما آقای کرزی علیرغم موقعیت فوق، معاونانش جایگاه مناسب برای جمع آوری رای ندارند.

معاون اول ایشان آقای وحیدالله شهرانی است، درست است که یک شخصت جوان وتحصیل کرده است، اما ایشان نمی تواند رای ازبیک هارا جمع کند، چون جایگاه اجتماعی ایشان این اجازه را حداقل تازمانیکه اشخاص مثل ژنرال دوستم هستند، نمی دهد.

معاون دوم ایشان آقای محمد ابراهیم قاسمی، نیز جایگاه مثل آقای شهرانی دارد، تازمانیکه اشخاصل مثل آقای محمد محقق، خلیلی، محمد اکبری… باشد، نوبت به ایشان نخواهند رسید.

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.