اختلاف‌ها به نفع افغانستان و امریکا نیست

روزنامه هشت صحبح: هم‌زمان با افزایش اختلاف‌های بین رییس‌جمهور کرزی و مقام‌های امریکایی برسر انتقال مسوولیت زندان بگرام و خروج نیروهای ویژه امریکایی از میدان‌وردک، تحلیلگران می‌گویند رییس‌جمهور باید در چنین موارد پس از مشوره‌های کافی تصمیم بگیرد.

رییس‌جمهور کرزی دو هفته پیش، از نیروهای ویژه امریکایی خواست تا ولایت میدان‌وردک را ترک کنند. آقای کرزی پس از آن این تصمیم را گرفت که شماری از باشندگان این ولایت، از عملکرد نیروهای امریکایی شکایت کردند. با آن‌که مدت زمانی را که رییس‌جمهور برای خروج نیروهای امریکایی تعیین کرده بود دو روز پیش به‌سر رسید، اما هنوز نیروهای امریکایی ولایت میدان‌وردک را ترک نکرده‌اند.
از سوی دیگر رییس‌جمهور کرزی روز چهارشنبه گذشته در سخنرانی خود در پارلمان گفت که امریکایی‌ها باید مسوولیت زندان بگرام را به نیروهای افغان واگذار کنند. او گفت زندانی‌های بی‌گناه را به محض انتقال مسوولیت این زندان، رها خواهد کرد.

رفتارهای سطحی و احساساتی روابط دو کشور را صدمه می‌زند و سبب می‌شود تا دموکراسی، بازسازی و روند صلح، آسیب‌پذیر شود.

اما مقام‌های نظامی امریکا تاکنون این خواست رییس‌جمهور کرزی را نیز نپذیرفته‌اند. جنرال دن فورد فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است در صورتی‌که آزادی زندانیان طالبان از زندان بگرام باعث گسترش تهدیدها علیه نیروهای بین‌المللی شود، این انتقال انجام نخواهد شد.
در همین حال، تحلیلگران مسایل سیاسی می‌گویند ایالات متحده امریکا یازده‌سال است که نظام کنونی افغانستان را حمایت سیاسی و مالی می‌کند و چنین تصمیم‌هایی از سوی آقای کرزی پیامد خوبی ندارد.
میراحمد جوینده، تحلیلگر مسایل سیاسی در گفتگو با ۸صبح گفت: «رییس‌جمهور کرزی می‌خواهد در آخر دوره کاری‌اش خودرا ملی و وطن‌پرست نشان دهد، بدون این‌که منافع ملی افغانستان را تفکیک کند.»
جوینده می‌گوید اگر رییس‌جمهور کرزی انتقادی دارد، باید پس از بررسی‌ها و تحقیقات همه‌جانبه چنین تصمیم‌هایی گرفته شود. او می‌گوید این اختلاف‌ها به نفع افغانستان نیست زیرا به هر اندازه که فاصله بین حکومت افغانستان و جامعه جهانی بیشتر شود، کشور به‌طرف انزوا می‌رود.
به باور آقای جوینده در صورتی‌که نیروهای امریکایی در ولایات لوگر و میدان‌وردک حضور نداشته باشند، طالبان تهدیدهای جدی را متوجه پایتخت افغانستان می‌کنند. او گفت: «دسته‌ها و عناصری در اطراف جناب رییس‌جمهور کرزی هستند که می‌خواهند انتخابات آینده با بحران همراه باشد تا افغانستان را به بحران بکشند.»
در همین حال احزاب و نهادهای مدنی نیز در مورد اختلاف رییس‌جمهور کرزی با مقام‌های امریکایی واکنش نشان داده‌اند.
شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ای گفته است که افغانستان در یازده‌سال اخیر از کمک‌های جهانی مستفید شده و این کمک‌ها سبب شده تا افغانستان به ‌دست‌آوردهای بی‌نظیری دست یابد.
این شبکه اختلاف‌ها بین رییس‌جمهور و مقام‌های ایالات متحده امریکا را به نفع ثبات و امنیت ندانسته و نگاشته است: «در این اواخر، به وضاحت دیده می‌شود که هم‌گراییِ سازنده میانِ دولتِ افغانستان و جامعه بین‌المللی، با دشوارهایی مواجه گردیده است. رهبرانِ سیاسیِ دولتِ افغانستان، با ابرازِ سخنانِ نه‌چندان دوستانه به نشانیِ جامعه بین‌المللی، در راس به نشانیِ ایالاتِ متحده امریکا، می‌پردازند. این رویکرد، سبب می‌گردد تا جامعه بین‌المللی نیز واکنش‌های هم‌مانندی را پیرامون وضعیت افغانستان، ارایه کند.»
شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر از دولت خواسته تا با هماهنگی با جامعه جهانی، زمینه‌های بیشتری را برای توسعه و ثبات سیاسی در کشور فراهم کند: «جامعه مدنی افغانستان، به‌گونه مصرانه، از دولت می‌طلبد، تا با طرح برنامه‌ها و استراتژی‌های سازنده، هم‌گرایی و هم‌آهنگی خویش را با حفظ منافع ملی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور، راه‌اندازی و سازمان‌‌دهی کند. جامعه مدنی افغانستان، ضمن این‌که به نماینده‌گی از مردم افغانستان، از نقش جامعه بین‌المللی در افغانستان، سپاس‌گزاری می‌کند، از شریکان استراتژیک و همکاران بین‌المللی افغانستان می‌طلبد تا با هم‌آهنگی بیشتر، از ادامه همکاری‌های خویش در روند بازسازی و توسعه افغانستان، دریغ نورزند.»
حزب حق و عدالت نیز از حکومت‌های افغانستان و ایالات متحده امریکا خواست تا توجه‌شان را به همکاری‌های بیشتر متمرکز کنند. در اعلامیه‌ای که این حزب منتشر کرده آمده است: «با توجه به حساسیت وضعیت کنونی در افغانستان، برای هر دو ملت و هر دو حکومت، هرگونه اختلاف و تفاوت نظر در مسایل استراتژیک و سیاسی را، از مجرای همکاری‎های مشترک و گفتگوهای سازنده پیش برده و از اظهارات احساساتی و تنش‎ساز در سطح رسانه‎ها خوددار کنند.»
•    اعلامیه افزوده است: «به هر دو جانب پیشنهاد می‎کنیم، در فضای دوستانه و بر مبنای تعهد به منافع ملت افغانستان و منافع ملت امریکا، به‌منظور بیرون رفت از تنش‎های مخرب کنونی، برای دریافت راه‌حل منطقی و عاقلانه تلاش سازنده انجام دهند.»
به باور این حزب، رفتارهای سطحی و احساساتی روابط دو کشور را صدمه می‌زند و سبب می‌شود تا دموکراسی، بازسازی و روند صلح، آسیب‌پذیر شود.

منبع : هشت صبح

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.