صد هزار کارگر خارجی؛ سه میلیون بیکار داخلی

همزمان با افزایش روز افزون بیکاری در افغانستان، مقام‌ها می‌گویند که در حال حاضر بیش از صد هزار کارگر خارجی در کشور مصروف کار هستند.

به گزارش رادیو آزادی، محمد قربان حقجو رییس این اتاق، روز دوشنبه در یک نشست خبری مشترک با معین وزارت کار و امور اجتماعی، از بیکاری افغان‌ها و مساعد شدن زمینه کار برای کارگران خارجی در کشور انتقاد کرد. او گفت:  بیش از سی و سه درصد اتباع فعال جامعه ما بیکار هستند، از 9 میلیون نفری که توانایی کار دارند شش میلیون آنان کار دارند و متباقی 3 میلیون شان بیکار هستند. در این شرایط ما اجازه بدهیم که از بیرون مردم بیایند و در افغانستان کار کنند در حالی‌که در افغانستان ما نیروی بیکار زیاد داریم.

در همین حال مقام‌های وزارت کار و امور اجتماعی می‌گویند که اقداماتی برای حل این مشکل روی دست دارند. معین این وزارت می‌گوید که از مجموع بیش از یک صد هزار کارگرخارجی در افغانستان، تاکنون نام 17 هزار تن‌شان در وزارت کار و امور اجتماعی ثبت شده‌اند.

حسام‌الدین همراه می‌گوید که این وزارت در نظر دارد به کارگران خارجی کارت توزیع کند. او گفت: «هدف پروژه توزیع جواز کار برای اتباع خارجی به شکل الکترونیکی تامین شفافیت و سرعت در اجرات است. هزینه این پروژه پانزده ملیون افغانی است، قیمت فی جواز برای یک سال 7500 افغانی است.به گفته وزارت کار و امور اجتماعی، پایین بودن ظرفیت کاری کارگران افغان یگانه دلیلی است که سبب شده تا شرکت‌ها، کارگران خارجی را به کار بگمارند. هشت صبح

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.