بلخاب، محیط بکر وسرسبز

بلخاب یکی از ولسوالی‏های ولایت سرپل و در جنوب این ولایت قرار دارد. ولسوالی بلخاب از جنوب با ولایت بامیان ، از شرق به به ولایت سمنگان و از شمال به ولایت بلخ وصل است. ولسوالی بلخاب 2974 کيلومترمربع مساحت داشته ومتشکل از 126 قريه و 72 شورای محلی ميباشد.ازمجموع مساحت این ولسوالی 97.5 فيصد ساحات آن کوهستانی ونیمه کوهستانی و 2.4 فيصد ساحات آن هموارميباشد. قرارمعلومات فراهم شده از دفتر احصائيه مرکزی بلخاب حدوددً دارای 60هزارنفوس (اناث 49 فيصد و ذکور 51 فيصد) بوده که متشکل ازاقوام هزاره، تاجک وسادات ميباشد.

بلخاب یکی از مناطق زیبا و سر سبز ولایت سرپل می‌باشد که در فصل‌های بهار الی اواسط پاییز طبیعتی بسیارزیبا و خوشایند دارد. مرکز این ولسوالی ترخوج نام دارد که در تلاقی  بلخاب بالا و بلخاب پائین قراردارد، بلخاب بالا دارای دو دره طولانی است یکی به دره «مزار» و دیگری به دره «شاخدار»دمعروف است.هریکی از این دره دارای انشعاباتی است که مملو از درخت و جنگل و پوشش گیاهی فوق العاده با رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و چشمه‌های فراوان است اگرچه زمستان در این منطقه سرد و سخت است.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

دره مزار که یکی از دره های معروف بلخاب می‌باشد، مرکز سادات بلخاب نیز هست که مقبره جد سادات بلخاب میر سید علی ولی  در آنجا قرار دارد.

این ولسوالی مکان فوق العاده‌ای ومحیط مناسب برای جذب توریست و گردشگری به شمار می آید و اکثر میوه های موجود درافغانستان نیز دراین ولسوالی وجود دارد. چارمغز، بادام، انواع انگور،انواع آلو،  زردالو، آلبالو، خرمالو، شفتالو، ناک،  انار، سیب، گیلاس، فندق، املوک، توت… .

علاوه برسرسبزی، طبیعت بکر، چشمه ها و رودخانه های متعدد آن، جهیل های بسیار زیبا، بامحیط سرسبزدرولسوالی بلخاب است که این ولسوالی را منحصر به فرد و مکان مناسب توریستی می سازد. یکی ازاین جهیل ها معروف به «جِه»است، و در قریه به نام «پای جِه» واقع شده است. این جهیل زیبا، زلال ونیلوگون که در بلخاب بالاواقع گردیده است، طول آن 850 متر، عرض آن در بعضی قسمت ها 350 متر ودر بارکترین نقطه به 130 مترمی رسد.

باوجود اینکه ولسوالی بلخاب یکی از امن ترین ولسوالی های افغانستان؛ اما متاسفانه این ولسوالی سرسبز باجهیل ها وچشمه هایی زیبایش توسط هیج مقام رسمی به منظور جذب توریست داخلی وخارجی معرفی نشده است. امید است که در آینده این کارصورت بگیرد.

بلخاب پائین نیز بسیار زیبا و سرسبز می باشد، بهترین وباکیفیت ترین معادن ذغال سنگ افغانستان و دومین معدن مس افغانستان هم ازنظرکمیت و هم ازنظرکیفیت در بلخاب پائین واقع گردیده است.معدن مس بلخاب باوجود اینکه درکنار دریای بلخاب واقع گردیده است، ساحه به وسعت 453 کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

مدارک نشان میدهد که فعالیت های استخراج معدن در بلخاب از 3 هزار سال قبل جریان داشته و به احتمال زیاد استخراج سطحی و کارهای زیرزمینی صورت گرفته است.

اکتشاف مدرن معادن بلخاب در جریان سال های 1972 – 1966 صورت گرفته بود، که شامل نقشه برداری، خندق و نمونه گیری سطحی و تجزیه میباشد و آخرین کار اکتشاف در معدن مس بلخاب با درخواست مردمان منتطقه توسط AGS آغاز گردید وبازدید مقدماتی جهت شناسایی ونمونه گیری در سال 2008 توسط وزارت معادن صورت گرفت.

منابع:

http://www.mrrd-nabdp.org

http://fa.wikipedia.com

http://mom.gov.af/fa/announcement/10783

http://www.afghanmineraltenders.com/current-tenders/balkhab-copper

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.