پاکستانی‌ها از سهم افغان‌ها به بورسه های کشورهندوستان فرستاده می‌شوند

شماری از نماینده گان مجلس با اظهار این مطلب به روزنامۀ ماندگار گفته‌‌‌اند: آقای اسدالله خالد، وزیر سرحدات، اقوام و قبایل باید استجواب شود و همچنان این وزارت، از چوكات كابینۀ افغانستان حذف گردد. وجود وزارت سرحدات، اقوام و قبایل در چوکات کابینۀ افغانستان، جز ایجاد بی‌اعتمادی میان اقوام ساکن در کشور و ایجاد بحران بین پاکستان و افغانستان، دست‌آوردی نداشته و باید این وزارت از میان برداشته شود.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود كه براساس گزارش‌ها، اخیراً برخی از دانش‌آموزان آنسوی دیورند (مناطق قبایلی پاكستان)، از آدرس وزارت سرحدات، اقوام و قبایل غرض تحصیل به هندوستان فرستاده شده‌اند. اسدالله خالد وزیر سرحدات، اقوال و قبایل در واكنش به این گزارش‌ها گفته است كه خط دیورند را به رسمیت نمی‌شناسد و این اقدام او در چوكات قانون صورت گرفته است.

داكتر محی‌الدین مهدی، عضو مجلس نماینده‌گان در واكنش به این اقدام وزارت سرحدات به روزنامۀ ماندگار گفت: «امیدوار هستم دولت کنونی، «روزی سر عقل بیاید» و توجه کند که وجود وزارت سرحدات، اقوام و قبایل در چوکات کابینه، جز ایجاد بی‌اعتمادی میان اقوام ساکن در کشور و ایجاد بحران بین پاکستان و افغانستان، دست‌آوردی نداشته و نخواهد داشت.»

دکتر مهدی اظهارات اخیر وزیر سرحدات، اقوام و قبایل را به شدت محكوم كرده و گفته است: «آقای خالد برای چندمین‌بار است که حرف دل خود را بیان می‌کند و از به رسمیت نشناختن خط دیورند حرف می‌زند.»این عضو مجلس نماینده‌گان تصریح كرد: «وزیر سرحدات باید از سوی مجلس استجواب شود؛ او با کدام صلاحیت چنین اظهاراتی می‌كند و به کدام حکم و کدام مجوز به خود حق می‌دهد که خط دیورند را به رسمیت نشناسد.»

آقای داکترمهدی گفت: بورس‌های تحصیلی را که هند، به دانش‌جویان افغانستان می‌فرستد؛ آقای خالد، بنابر تمایلات و احساسات شخصی، اتباع پاکستان را از این آدرس به هندوستان روان می‌کند که خود کاریست ناپسند و مردود. وی افزود: اگر از این آدرس، آی‌اس‌آی و القاعده در کشور نفوذ کند و یا هم کشور هندوستان، با درک این موضوع بورس‌های تحصیلی خود را از افغانستان قطع کند، باید آقای خالد جواب‌گو باشد.

همچنان خانم ذکیه سنگین عضو دیگر مجلس به روزنامۀ ماندگار گفت که اقدام اخیر وزیرسرحدات، مبنی بر فرستادن قبایلی‌ها به بورس‌های تحصیلی هند، نا درست است. خانم ذکیه سنگین خاطرنشان ساخت: این كار آقای خالد به نفع مخالفان مسلح تمام می‌شود؛ چون هیچ تضمینی وجود ندارد که افراد جناب وزیر سرحدات، که با بورس‌های تحصیلی به هند فرستاده می‌شوند، پس از برگشت‌شان از تحصیل، به مخالفان مسلح نپیوندند، یا هم به پاکستان کار نکنند.اقتباس و تلخیص از : روزنامه ماندگار

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.