حسنی مبارک رفت

عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری مصر، خبر کناره گیری آقای حسنی مبارک را از قدرت اعلام کرد، به گفته آقای سلیمان، اختیارات حسنی مبارک به شورای عالی نیروهای مسلح واگذار گردیده است،محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع مصر ریاست این شورا را به عهده گرفته است.

صدها هزار نفر که از هجده روز قبل در مرکز قاهره دست به تظاهرات زده اند، با خوشحالی از استعفای آقای مبارک استقبال کردند و تکان دادن پرچم و به صدا درآوردن بوق ماشین ها خوشحالی خود را از استعفای آقای مبارک نشان دادند.

شورای عالی نیروهای مسلح گفته است که تقاضای مردم برای ایجاد تغییرات اساسی را درک می کند؛ به گفته آگاهان سیاسی با در حاشیه قرار گرفتن رهبرران ی غیرنظامی، وضعیت مصر اکنون بسیار شبیه به یک کودتای نظامی است و مصر به سوی آینده ای بسیار نامطمئن در حرکت است.

اینکه اختیار امور در مصر در دست ارتش باشد، با قانون اساسی این کشور مغایرت دارد، مشخص نیست که آیا در راس قدرت بودن شورای عالی نظامی، معترضانی را که خواهان یک دولت غیرنظامی جدید هستند، قانع خواهد کرد یا نه.

حسنی مبارک قاهره را به مقصد استراحتگاه ساحلی شرم الشیخ ترک کرده است.

حسنی مبارک

• آقای مبارک بعد از کسب موفقیت هایی در ارتش مصر به عنوان معاون رییس جمهوری این کشور برگزیده شد و در پی تروز انور سادات در سال 1981، رییس جمهوری مصر شد.

• وی سیاست آقای سادات در حمایت از معاهده صلح با اسرائیل را ادامه داد و به همین دلیل، از متحدان اصلی آمریکا در منطقه شد و هر سال میلیاردها دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت کرد.

•  حسنی مبارک در تلاش برای حفظ ثبات مصر، در مقابله با افراطیون اسلامی، وضعیت فوق العاده اعلام کرد و فعالیت اخوان المسلمین را ممنوع کرد.

• سه بار در انتخابات ریاست جمهوری، بدون این که رقیبی در برابرش باشد به پیروزی رسید.

• در سال ۲۰۰۵ برای چهارمین دوره پی در پی به ریاست جمهوری انتخاب شد.

منبع : بی بی سی

Advertisements

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.